Екскурзија V, VI, VII и VIII разред 3. и 4. октобар 2024.

Екскурзија предвиђена Годишњим планом рада школе за за ученике старијих разреда реализована је 3. и 4. октобра 2024. године.

Релација: Велика Моштаница – Ергела Љубичево – Рајкова пећина – Манастир Тумане – Сребрно језеро – Рамска тврђава – Виминацијум – Велика Моштаница.

1.дан:

Полазак испред школе у 08:00. Вожња према источној Србији, према Пожаревцу и обилазак Ергеле Љубичево.

Након обиласка наставак пута до Рајкове пећине, једне од најлепших пећина у Србији, удаљена је 2 км од Мајданпека. Са дужином од 2304 м истражених ходника најдужа је пећина у Србији. Кроз 2304 м њених пећинских канала, тече Рајкова река. Пећина садржи читав систем дворана, канала и ходника, а одликује се и пећинским накитом у виду сталактита, сталагмита, стубова од снежно белог кристалног калцита.

Затим наставак пута до манастира Тумане који је окружен шумом на левој обали Туманске реке, што самој светињи даје посебну лепоту. Манастир Тумане се налази 9 км од Голупца, у подножју голубачких планина. Манастир се у турским пописима први пут помиње 1572–1573. године. Данас је манастир Тумане најбројнији мушки манастир у Браничевској епархији.

На крају дана одлазак до Сребрног језера и одмаралишта „ Сребрно језеро“. Смештај, вечера, дискотека и ноћење.

2.дан:

Након доручка обилазак Сребрног језера. Слободно време за дружење, шетњу, рекреацију. Повратак у хотел на ручак .

После ручка полазак према Рамској тврђави која се налази на десној обали Дунава. На стрмој каменој литици, налазе се зидине средњевековног града Рама. Ту се данас налази мало село, некада познато као варош, које је име добило по истоименој тврђави око које се формирало и насеље. У историографији најпре се памти Рамски дистрикт, Рамски срез, Рамска кнежина. Има наговештаја да је на овом простору било праисторијско насеље.

Наставак пута према Виминацијуму. Археолошки парк располаже са таверном у којој се посетиоци могу окрепити током посете локалитету, сувенирницу са великим избором сувенира, књига, и едукативних игара, објекти отворени за посетиоце : Северна Главна капија легијског логора (Порта праеториа), Римске терме, Римски амфитеатар, Маузолеј у којем је највероватније сахрањен римски император Хостилијан, Мамут парк, Домвс Сциентиарвм Виминацијум / Научно истраживачки и туристички центар, Занатски центар са пећима за производњу керамике и опеке.

Наставак пута према Београду са успутним паузама према потреби.

Долазак испред школе око 20 часова.