Обавештење о упису деце у први разред

ОШ “БРАНКО РАДИЧЕВИЋ” ВЕЛИКА МОШТАНИЦА ПРЕКО АПЛИКАЦИЈЕ еУПИС ЗА ШКОЛСКУ 2022/23. ГОДИНУ

Упис ученика у први разред основне школе, у складу са заказаним терминима, обавља се у периоду од 1. априла до 31. маја 2022. године. Истог дана ће педагог извршити  тестирање ученика.

Према члану 18 Закона о основама система образовања и васпитања (“Сл. гласник РС”, бр. 88/2017, 27/2018- др. закон, 10/2019, 27/2018- др. закон,6/2020 и 129/2021) у први разред основне школе уписује се:

• свако дете које до почетка школске године има најмање шест и по, а највише седам и по година, односно деца рођена од 01.03.2015.године до 29.02.2016. године, (редован упис)
  • дете узраста од шест до шест и по година, односно деца рођена од 01.03.2016. године до 31.08.2016. године, након провере спремности за полазак у школу коју врши тим, педагог и психолог (превремени упис)
  • дете старије од седам и по година, које из оправданих разлога није уписано у школу,може да се упише у први или одговарајући разред, на основу претходне провере знања. Претходну проверу знања обавља тим састављен од наставника разредне наставе, односно предметне наставе, педагога и психолога школе уважавајући стандарде образовних постигнућа и ценећи најбољи интерес ученика

Изузетно, детету може да се одложи упис у први разред за годину дана, у складу са законом.

Школа је дужна да упише дете које има пребивалиште на подручју школе, док дете саподручја друге школе може да упише на захтев родитеља,  у складу са просторним могућностима.

На порталу еУправа (euprava.gov.rs) од 21.03.2022. године до 31.05.2022. године, родитељима ће бити доступна услуга еЗаказивање термина за упис и тестирање детета у ОШ.

Уколико родитељи нису у могућности да закажу термин електронским путем, могу се обратити школи, како би школа у договору са њима то учинила кроз апликацију. У том случају потребно је доставити следеће податке: ЈМБГ родитеља, име и презиме родитеља, адреса електронске поште, контакт телефон, ЈМБГ детета, име и презиме детета.

Напомена: уколико родитељ, дете није држављанин РС доставити следеће податке: ЕБС/број пасоша и земља издавалац родитеља, име и презиме родитеља, адреса електронске поште, контакт телефон, ЈМБГ/ЕБС/број пасоша и земља издавалац детета, име и презиме детета.

МПНТР је обезбедило подршку родитељима, сва питања и недоумице у вези са заказивањем термина могу се поставити на контакт телефон: 0117350557.

Родитељи приликом уписа детета не подносе ниједан документ  у папирном облику-подаци из матичних књига рођених, евиденције пребивалишта и здравственог информационог система се прибављају по службеној дужности, електронским путем.  Изузетно, ако је лекарски преглед обављен код приватног лекара, биће потребно да га  родитељ  донесе у школу. Такође, школе су у обавези да по службеној дужности прибаве потврде о обављеном обавезном предшколском програму.

Приликом уписа, родитељи се могу изјаснити о коришћење услуге продуженог боравка и изборном предмету (верска настава и грађанско право).

За све информације,

Директор школе: Милија Ралевић